Stroje a technika

DEMO KOMBAJN 2023

V rámci DEMO programu Agrotec Slovensko pustil na slovenské polia najobľúbenejší kombajn s čisto rotorovým mlátiacim ústrojenstvom New Holland model CR9.90 s 10,7 metrovou žacou lištou a systémom IntelliSense, ktorý optimalizuje nastavenie kombajnu.

DEMO kombajn začal žatvu v krásnom prostredí Žitného ostrova neďaleko Hurbanova v obci Imeľ, kde sa zapojili do žatvy 6. júla. Následne na to už 9. júla sa presunuli do Bardoňova. Po vydarenom počasí počas víkendu bolo možné DEMO kombajny New Holland následne vidieť v Klátovej Novej Vsi, PD Chynorany, TT Agro a UNÍN Agro, kde by mal byť koniec DEMO tour po Slovensku. Následne sa kombajn presunie do Českej Republiky.

Demo kombajn New Holland CR9.90 so žacou lištou MacDon v Uníne.
Demo kombajn New Holland CR9.90 so žacou lištou MacDon v Uníne.

Súčasne s DEMO kombajnom v Uníne, pracoval na poli aj najvýkonnejší kombajn na svete New Holland model CR10.90 Relevation s pásovým pohonom a 12,5 m žacou lištou. Ale kto sa odváži porovnávať so skutočným kráľom polí, ktorý má ďalších 130 koní navyše?

Kombajn CR9.90 je v plnej výbave a navyše je vybavený NIR senzorom, ktorý monitoruje detaily zberu a zobrazuje v reálnom čase údaje o plodine, ktorá sa aktuálne kosí. Následne sú všetky výstupy z NIR senzora predvedené zákazníkovi. Základom je výnosová mapa kde naviac NIR senzor dokáže spracovať a vyhodnotiť kvalitatívne parametre zberanej plodiny ako sú surový tuk (zaujímavé pri zbere olejovín ako repka, sója…), dusíkaté látky, surový cukor a pod. NIR senzor nám prináša aj veľmi dôležitý údaj o tom, koľko živín sme z pôdy zberom pestovanej plodiny odobrali a tak vieme, koľko živín zasa musíme do pôdy vrátiť.

Výstup z NIR senzora, ktorý monitoruje detaily zberu a zobrazuje v reálnom čase údaje o plodine, ktorá sa aktuálne kosí.
Výstup z NIR senzora, ktorý monitoruje detaily zberu a zobrazuje v reálnom čase údaje o plodine, ktorá sa aktuálne kosí.

Najzaujímavejším a predvádzaným systémom bol určite systém Intellisense, ktorý funguje naozaj skvele a obsluhe automaticky nastavuje zberové ústrojenstvo kombajnu tak, aby najefektívnejšie dosiahol stanoveného cieľa. Ktorý z ponúkaných cieľov si zvolíte je len na vás. Na výber máte maximálna priechodnosť kombajnu, maximálna čistota zrna alebo minimálne straty. Systém vznikol preto, že mnoho obslúh kombajnov nezvládala využiť potenciál svojho stroja na maximum. Kombajnisti nechceli nastavenie stroja prestavovať podľa aktuálnych zberových podmienok a pracovali tak pod potenciálom svojich strojov. To IntelliSense vyriešil. Obsluha zvolí len stratégiu zberu a vyberie typ zberanej plodiny. O všetko ostatné sa stará automatika IntelliSense.

Parametre zberu vidí obsluha kombajnu priamo na monitore a môže si jednoducho navoliť presne tie ktoré potrebuje sledovať. Tieto parametre sú ľahko dostupné na šiestich základných zobrazovacích záložkách. Obsluha tak môže obísť pole a zaznamenať okraje pozemku, kedy pri dokončení obchádzania dôjde ku spojeniu hraníc a zobrazenie celkovej výmery pozemku. Následne sa môže obsluha pustiť do zberu a sledovať tak, ako dochádza k „vyplňovaniu“ hraníc pozemku a odrátaniu zvyšnej plochy. Pri tom samozrejme vidí všetky aktuálne a priemerné dáta z hľadiska výkonnosti, spotreby, rýchlosti a ďalších pre obsluhu zaujímavých parametrov.

Na monitore obsluhy v ľavom hornom rohu je zobrazený kombajn s písmenom A v strede. Tento symbol signalizuje, že kombajn pracuje v automatickom režime. Pod kombajnom sa potom zobrazuje v akom režime je automatika zapnutá. V našom prípade je to „tachometer“, čo znamená že pracuje v režime IntelliCruise teda tak povediac adaptívny tempomat s nastaveným limitom maximálnej rýchlosti na 5,5 km/h. Pokiaľ by namiesto max. rýchlosti kombajn limitovalo max. vyťaženie motora, zmenila by sa ikona na motor alebo na stratomer v prípade limitu v stratách. V Uríne sme jazdili takzvane na ruku, pretože porast bol dosť poľahnutý. V pravom hornom rohu monitora sa potom zobrazujú podmienky zberu. CR9.90 zberal tvrdú pšenicu určenú pre výrobu cestovín s nádherným výnosom 9 t/ha a kombajnom prechádzalo 27 ton zrna za hodinu. Stredná časť monitora zobrazuje, aké parametre boli nastavené na mlátiacom ústrojenstve.

Monitor IntelliView pri zbere tvrdej pšenice. Kombajn pracoval úplne autonómne s vynikajúcimi výsledkami zberu.
Monitor IntelliView pri zbere tvrdej pšenice. Kombajn pracoval úplne autonómne s vynikajúcimi výsledkami zberu.

Obsluha Agrotec Slovensko nastavila medzeru na 25 mm. Všetko ostatné prebiehalo automaticky pomocou IntelliSense – otáčky rotorov boli 1360 ot./min. a lopatky nad rotormi sa nastavili na 50% (s nimi systém hýbe pomerne často). Čistidlá sa nastavila nasledovne: 1110 ot./min. na ventilátore, 7 mm otvorené predsito, 13 mm horné sito a 5 mm spodné sito. Pri tomto nastavení sa v deväťtonovej pšenici kombajn pohyboval max. rýchlosťou 5,0 km/h (záber obrazovky IntelliSense zobrazuje adaptívnu aktuálnu rýchlosť) a zaťaženie motora bolo len 85%, takže sme mali ešte rezervu vo výkone. Spodnú časť monitora zaberajú grafy strát, ktoré ako je vidieť boli skutočne minimálne. Sledujú sa straty za rotormi, množstvo zlomkov (pomocou GrainCam / zrnovej kamery v zrnovom dopravníku), straty na sitách a percento nečistôt (znova pomocou GrainCam). Posledný graf ukazuje zaťaženie domlácača. V ľavom spodnom rohu sú potom ikony zobrazujúce aktivitu špeciálnych systémov kombajnu – mapovanie výnosu, vzdialené ukladanie dát, aktívnu telematiku. Všechny obsluhy si nový systém pochvalovali a řadu z nich systém velmi mile překvapil.

Vieme, že úspech žatvy je otázka času. A ako je možné vidieť s kombajnom New Holland CR9.90, ktorý po celý čas svojej DEMO tour pracoval s výkonom priemerne na 98% to nie je žiaden problém.

(Zdroj: Webová stránka Agrotec Slovensko)

Zdieľať článok