Stroje a technika

Odteraz patria uzlovače Krone V-Knoter a PowerClean k základnej výbave BiG Pack 1290 HDP II

Čistá záležitosť: bez zvyškov motúza a v dokonalej čistote

Spelle, máj 2023 – Pri lisoch Big Pack 1290 HDP II zaviedla KRONE pre tento obchodný rok do sériovej výbavy niektoré nové prvky, ktoré boli k dostaniu iba pri lisoch 5.generácie.

Odteraz budú stroje vybavené mnohokrát osvedčeným systémom čistenia PowerClean. Okrem toho bude uzly viazať osem uzľovačov KRONE V-Knoter a to úplne bez zvyškov motúza.

U KRONE PowerClean sa jedná o hydraulicky poháňaný systém čistenia, ktorý udržuje v čistote vedľa viazacieho ústrojenstva, tiež veľkú časť stroja. Pomocou hydraulicky poháňaných turbín sa v priestore uzlovačov vytvára pretlak, ktorý zamedzí zachytávaniu nečistôt. Veľkým plusovým bodom tohto jedinečného systému je absolútne čisté viazacie ústrojenstvo bez prachu a akýchkoľvek zvyškov materiálu. Výsledkom je zreteľné zníženie opotrebovania uzlovačov. Oproti lisom BiG Pack 5.generácie je PowerClean pri BiG Pack 1290 HDP II a tiež pri iných modeloch BiG Pack HighSpeed generácie, pri ktorých je možné tento systém čistenia domontovať, poháňaný priamo hydraulickým systémom traktora. Možné sú varianty pohonu obehovým olejom a taktiež pomocou Load Sensing. Systém čistenia tvorený dvoma radiálnymi ventilátormi poháňanými klinovým remeňom, ktorý bol doteraz používaný už nebude ďalej ponúkaný.

Téma „uzlovanie“ odteraz prevezmú u BiG Pack 1290 HDP II bezozvyškové uzlovače KRONE V-Knoter z vlastného vývoja. Tento uzlovač spája vysokú prevádzkovú spoľahlivosť známeho dvojitého uzlovača Deering so schopnosťami jednoduchého viazača Cormick, ktorý neprodukuje žiadne zvyšky motúza. Práve pri vysokom zlisovaní nie je možné sa bez dvojitého uzlovača zaobísť. U BiG Pack 1290 HDP II s extrémnym výkonom až 85t/h sa zaťaženie motúzov a uzlov ešte násobí. Kvôli kombinácii vysokej výkonnosti a zlisovanosti stavia KRONE na patentovaný systém zložený z ôsmich bezozbytkových uzlovačov, ktoré aj za extrémnych podmienok spoľahlivo zaviažu a udržia balík pohromade. Ďalšou výhodou uzlovača KRONE V-Knoter je pevnosť uzla. Na základe zmeneného usporiadania konštrukčných dielov a pozmeneného princípu funkcie pri odrezávaní motúza vzniká pri ukončovacom uzle balíka Deering uzol so značne vyššou stabilitou vďaka svojim dlhším koncom motúza. Pri štartovacom uzle ďalšieho balíka je vytvorený Cormick uzol, ktorý vďaka vtiahnutej slučke vykazuje zreteľne vyššiu pevnosť v uzle. Vďaka KRONE V-Knoter kompletne odpadá nežiaduca prítomnosť zvyškov motúza v prírode alebo v stajni.

Funkčný princíp nového uzlovača Krone V-Knoter je možné zhliadnuť v aminácii na týchto odkazoch:

https://youtu.be/XHk5PPc7boY (GB)

https://youtu.be/T8sAV8MruUY (DE)

Zdieľať článok